Informacje dla autorów artykułów zamieszczanych w Zeszytach Naukowych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie: Problemy Rolnictwa Światowego
- W Zeszytach Naukowych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie Problemy Rolnictwa Światowego publikowane są oryginalne prace naukowe, zgodne z profilem czasopisma, w języku polskim i angielskim.
- Zaakceptowane przez redakcję artykuły zostaną przekazane do recenzji (etyka publikacji) do dwóch niezależnych recenzentów z zachowaniem zasad anonimowości („double-blind review proces”). W przypadku artykułów napisanych w języku kongresowym, co najmniej jeden z recenzentów będzie afiliowany w instytucji zagranicznej.
- Lista recenzentów zostanie opublikowana w ostaniem zeszycie w roku oraz na stronie internetowej czasopisma ( Przejdź ).
- Recenzja ma formę pisemną kończącą się jednoznacznym wnioskiem co do dopuszczenia lub nie, artykułu do publikacji (formularz recenzji – pobierz).
- Redakcja Zeszytach Naukowych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie Problemy Rolnictwa Światowego prowadzi politykę przeciwdziałania przypadkom ghostwriting oraz guest autorship.
- Ghostwriting występuje wtedy, gdy ktoś wniósł istotny wkład w powstanie publikacji, a nie ujawniono udziału danej osoby jako jednego z autorów ani nie wskazano jej roli w podziękowaniach zamieszczonych w publikacji.
- Guest authorship (honorary authorship) polega na tym, że udział danej osoby jest znikomy lub w ogóle nie miał on miejsca, a mimo to wskazano ją jako autora lub współautora publikacji.
- Redakcja zastrzega sobie prawo do ujawniania wszelkich przejawów nierzetelności naukowej, tj. nieprzestrzegania działań wykluczających występowanie opisanych wyżej zjawisk.
- Redakcja wymaga od autorów publikacji ujawnienia wkładu poszczególnych autorów w powstanie publikacji (z podaniem ich afiliacji oraz informacji, kto jest autorem koncepcji, założeń, metod itp. wykorzystywanych przy przygotowywaniu publikacji), a główną odpowiedzialność ponosi autor zgłaszający artykuł. W celu zapobiegania przypadkom „ghostwriting” oraz „guest authorship” autorzy wypełniają oświadczenia (druk oświadczenia – pobierz).
- Procedura przeciwdziałania przypadkom ghostwriting oraz guest authorship w Zeszytach Naukowych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie Problemy Rolnictwa Światowego została opracowana na podstawie wytycznych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
- Etyka publikacji i przeciwdziałanie nieuczciwym praktykom w czasopiśmie (standardy COPE)
- Autor przesyła do redakcji tekst artykułu przygotowany według wymogów redakcyjnych (wymogi redakcyjne – pobierz). Autor ponosi odpowiedzialność za treści prezentowane w artykułach.
Pierwotną wersją wydawanego czasopisma naukowego jest wersja papierowa. Elektroniczna wersja jest zamieszczona na stronie internetowej czasopisma.
Opłata za publikację artykułu wynosi 700,00 zł + 23% VAT.
Czasopismo jest kwartalnikiem. Każdy artykuł opublikowany w Zeszytach Naukowych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie Problemy Rolnictwa Światowego otrzymuje 13 punktów (Komunikat Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie wykazu czasopism naukowych z dn. 23 grudnia 2015).
Przygotowanie artykułów do publikacji:
W celu usprawnienia procedury wydawniczej prosimy o przesłanie artykułów pocztą elektroniczną na adres: problemy_rs@sggw.pl
Wzorzec edytorski jest umieszczony na stronie internetowej czasopisma (formatka artykułu ze zdefiniowanymi stylami – pobierz). Artykuły powinny być napisane w edytorze Word w języku polskim lub angielskim. Tekst artykułu nie powinien przekraczać 10 stron maszynopisu.
Zalecenia redakcyjne
- Format strony A4, marginesy dolny i górny 5,3 cm, lewy i prawy 4 cm, nagłówek 1,25 cm, stopka 4,3 cm.
- Imię i nazwisko autora czcionka Times New Roman, rozmiar 10 pkt, Afiliacja autora czcionka 10 pt, odstęp pojedynczy, wyrównanie do lewej. Tytuły i adres elektroniczny autora w przypisie, nr ORCID.
- Tytuł artykułu (w języku polski i angielskim) czcionka Arial 12 pkt pogrubiony, odstęp przed tytułem polskim 24 pt, a po tytule 12 pt, przed angielskim 0 pkt, po 12 pkt, wyrównanie do lewej.
- Obowiązkowe merytoryczne streszczenie artykułu, polskie (synopsis) i angielskie (abstract), zawierające cel i metody wykorzystane w pracy oraz główne wyniki i wnioski. Słowa Synopsis i Abstract (pogrubione), po nich kropka, tekst czcionka 8 pkt, interlinia pojedyncza, wcięcie od lewej i prawej 0,7 cm, odstęp po 12 pt.
- Słowa kluczowe i Key words (pogrubione), po nich dwukropek, liczba słów kluczowych od 3 do 6, tekst czcionka 8 pkt., wcięcie od lewej i prawej 0,7 cm, odstęp po 12 pkt.
- Kody JEL /JEL codes: dostępne na: http://www.aeaweb.org/journal/jel_class_system.html.
- Tekst artykułu napisany czcionką Times New Roman rozmiar 10 pkt, interlinia pojedyncza, wyjustowany, wcięcie pierwszego wiersza 0,7 cm.
- Tytuły rozdziałów i spisu literatury czcionka Arial 11 pkt, pogrubione, odstęp przed 22 pt., odstęp po 11 pkt, wyrównanie do lewej.
- Tytuły rysunków i tabel podwójne (polskie i angielskie), wyjustowane. Tytuł polski tabel czcionka 8 pkt, interlinia pojedyncza, odstęp przed 12 pkt., odstęp po 4 pkt. Tytuł angielski tabel j.w., ale odstęp przed 0 pkt, po 4 pkt.
- Tekst tabeli czcionka 8 pkt, interlinia pojedyncza, odstęp przed i po 2 pkt.
- Tytuły rysunków w języku polskim (odstęp przed 6 pkt, odstęp po 4 pkt) i angielskim (odstęp przed 0 pkt, odstęp po 4 pkt), poza tym jak w tabeli.
- Rysunki w kolorach kontrastowych lub ze zróżnicowaną teksturą, bo publikacja będzie czarno-biała. Rysunki w powszechnie stosowanych edytorach i aktywne (podatne na redakcję w ogólnie dostępnym oprogramowaniu).
- Źródło tabel i rysunków czcionka 8 pkt., odstęp przed 4 pkt, po 6 pkt.
- Przypisy tekst wyjustowany, czcionka 8 pkt., interlinia pojedyncza.
- Spis literatury wg stylu APA czcionka 8 pkt. interlinia pojedyncza, wysunięcie 0,7 cm. Spis literatury według schematu: nazwisko, inicjały imion [rok]: tytuł, czasopismo, nr, strony. Tytuły czasopism kursywą. W książkach po tytule wydawca i miejsce wydania. W pracach zbiorowych: tytuł. [rok]. Inicjały imion i nazwisko redaktora z zaznaczeniem (red.) itd. W przypadku pozycji nieanglojęzycznych należy podać tytuł artykuł w języku angielskim w nawiasie po tytule oryginalnym.
- Odsyłacze do literatury w nawiasach kwadratowych, według schematu [autor rok], a w pozycjach nieautorskich [pierwsze słowo tytułu… rok]. Przy powtarzających się w jednym roku publikacjach dodawanie po roku A, B itd.
- Numery stron w stopce: czcionka 11 pkt, wyśrodkowane.