Informacje dla autorów artykułów zamieszczanych w Zeszytach Naukowych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie Problemy Rolnictwa Światowego

Standardy publikacji

W Zeszytach Naukowych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie Problemy Rolnictwa Światowego stosujemy zasady etyki oparte o zalecenia Komisji Etyki Publikacji (Committee on Publication Ethics, COPE) (standardy COPE). Poniżej przedstawiamy główne wskazówki w tym zakresie:

  1. W Zeszytach Naukowych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie Problemy Rolnictwa Światowego publikowane są oryginalne prace naukowe, zgodne z profilem czasopisma, w języku polskim i angielskim.
  2. Autor przesyła do redakcji tekst artykułu przygotowany według wymogów redakcyjnych (przygotowanie manuskryptu). Artykuły należy przesyłać na adres e‑mail:problemy_rs@sggw.edu.pl. Autor ponosi odpowiedzialność za treści prezentowane w artykułach.
  3. Zaakceptowane przez redakcję artykuły zostaną przekazane do recenzji (etyka publikacji)do dwóch niezależnych recenzentów z zachowaniem zasad anonimowości („double-blind review proces”). W przypadku artykułów napisanych w języku angielskim, co najmniej jeden z recenzentów będzie afiliowany w instytucji zagranicznej. Recenzja ma formę pisemną kończącą się jednoznacznym wnioskiem co do dopuszczenia lub nie, artykułu do publikacji (formularz recenzji –  pobierz).
  4. Lista recenzentów zostanie opublikowana w ostaniem zeszycie w roku oraz na stronie internetowej czasopisma ( Przejdź ).
  5. Redakcja Zeszytach Naukowych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie Problemy Rolnictwa Światowego prowadzi politykę przeciwdziałania przypadkom ghostwritingoraz guest autorship. W celu zapobiegania przypadkom „ghostwriting” oraz „guest authorship” autorzy wypełniają oświadczenia (druk oświadczenia – pobierz).
  6. Ghostwritingwystępuje wtedy, gdy ktoś wniósł istotny wkład w powstanie publikacji, a nie ujawniono udziału danej osoby jako jednego z autorów ani nie wskazano jej roli w podziękowaniach zamieszczonych w publikacji.
  7. Guest authorship(honorary authorship) polega na tym, że udział danej osoby jest znikomy lub w ogóle nie miał on miejsca, a mimo to wskazano ją jako autora lub współautora publikacji.
  8. Redakcja zastrzega sobie prawo do ujawniania wszelkich przejawów nierzetelności naukowej, tj. nieprzestrzegania działań wykluczających występowanie opisanych wyżej zjawisk.
  9. Redakcja wymaga od autorów publikacji ujawnienia wkładu poszczególnych autorów w powstanie publikacji (z podaniem ich afiliacji oraz informacji, kto jest autorem koncepcji, założeń, metod itp. wykorzystywanych przy przygotowywaniu publikacji), a główną odpowiedzialność ponosi autor zgłaszający artykuł.

 

Procedura przyjmowania i recenzowania

  1. Autor przesyła do redakcji tekst manuskryptu przygotowany według wymogów redakcyjnych (przygotowanie manuskryptu) .
  2. Artykuły, które nie spełniają elementarnych wymogów edytorskich i formalnych oraz nie mieszczą się w profilu czasopisma nie będą przyjmowane przez redakcję.
  3. Każdy artykuł podlega procedurze antyplagiatowej.
  4. Do oceny każdego opracowania powołuje się dwóch recenzentów spoza jednostki autora (double-blind review proces).
  5. Recenzja ma formę pisemną i sporządzana jest na formularzu, który zamieszczono na stronie internetowej czasopisma (formularz recenzji –  pobierz). Recenzja kończy się jednoznacznym wnioskiem co do warunków dopuszczenia do publikacji lub odrzuceniu artykułu:
    a) Dopuścić do publikacji bez poprawek
  6. b) Przyjąć po uwzględnieniu uwag recenzenta
  7. c) Przyjąć po gruntownej przeróbce (w możliwością ponownej recenzji)
  8. d) Odrzucić
  9. Autorzy otrzymują do wglądu obie recenzje. W sytuacji konieczności dokonania znacznych zmian sugerowanych przez recenzentów, artykuł po poprawkach trafia do ponownej recenzji, co może wiązać się opóźnieniem terminu jego publikacji.
  10. Autorzy są zobligowani do pisemnej odpowiedzi na recenzje z jasnym wskazaniem poprawek dokonanych w manuskrypcie.
  11. Redakcja przekazuje recenzentom poprawiony przez Autorów manuskrypt wraz z odpowiedziami na recenzje.
  12. Recenzenci opiniują dokonane poprawki i wskazują na możliwość publikacji opracowania.
  13. Zespół redakcyjny podejmuje decyzję o publikacji artykułu.